מזונות אשה
מזונות אשה
מחברת המאמר: עו"ד אנגלמן שירלי

052-4696215  או  077-2010298
*זכאות אישה למזונות *מזונות עבור אישה עובדת (האם חייבת לעבוד?)*השפעת השתכרות האישה *השלמת מזונות אישה *השפעת רכוש האישה על מזונותיה *חישוב מזונות האישה *זכאות בעל ליהנות מהכנסות האישה *אישה מורדת *מזונות אישה שעזבה את הבית / כשהגבר עזב את הבית

לשיחת ייעוץ או תיאום פגישת ייעוץ לחצו כאן ומלאו שם וטלפון ועו"ד ייצור עמכם קשר במיידי!

או חייגו לטלפון  052-4696215  או  077-2010298

אשה נשואה זכאית למזונות מבעלה, אלא אם קיימות סיבות לשלול ממנה זכות זו.

מה כולל תשלום מזונות אישה?
 
התשלום עבור מזונות כולל את כל צרכי האישה – כגון: מזון, ביגוד והנעלה, הוצאות רפואיות, הוצאות אחזקת הבית (ארנונה, מים, חשמל, טלפון וכו`), הוצאות שכר דירה או משכנתא, אחזקת רכב, בילויים, קוסמטיקה ואיפור, פעילויות פנאי, אירוח חברתי וכדומה.

קביעת שיעור מזונות האישה מחושב על פי הפרמטרים הבאים:
1. נתונים כלכליים מצד הגבר= משכורת + הכנסה ממקורות אחרים (כגון נכסים, זכויות)+פוטנציאל השתכרות (כישורים, תארים, ניסיון).
2. נתונים כלכליים מצד האישה= כנ"ל.
3. צרכי האישה.
4. רמת החיים לה הורגלה האישה בזמן הנישואין.
5. הוצאות חודשיות שיש לגבר (מתחשבים בעובדה שהוא צריך להמשיך לכלל את עצמו).


השפעת השתכרות האישה: אישה שעובדת ומשתכרת סכום שמספיק לה לכיסוי צרכיה ורמת החיים אשר לה הורגלה בתקופת נישואיה- אינה זכאית למזונות מבעלה.

השלמת מזונות אישה: אישה שעובדת ומשתכרת, אך הסכום אינו מספיק לה לכיסוי צרכיה ורמת החיים אשר לה הורגלה בתקופת נישואיה- אזי זכאית היא להשלמת מזונותיה ע"י בעלה, זאת בשל הכלל שהאישה "עולה עימו (עם הבעל) ואינה יורדת" כלומר: האישה מטפסת עם הבעל ברמת החיים במהלך הנישואים, ואל לגבר להוריד מרמת החיים לה הורגלה האישה, רק משום שהוא רוצה להתגרש. גם בעל שירד מנכסיו, נדרש להקפיד על רמת החיים של אשתו בהתאם לרמת החיים אליה הורגלה בזמן הנישואים, ולכל הפחות, לרמת החיים לה הייתה מורגלת בטרם נישואיה. אם האישה היא זו הרוצה להתגרש או שהיא מורדת בבעלה- אזי מאבדת היא את מזונותיה.
האישה מקבלת מזונותיה רק עד יום הגירושין. 
                                                                                                      ליצירת קשר לחצו כאן
השפעת רכוש שבבעלות האישה על מזונותיה: כאשר האישה בעלת נכסים, בעיקרון אין לכך השפעה על קביעת גובה מזונותיה, מאחר ואינה חייבת לממש רכוש על מנת לכלכל את עצמה. אך במידה ונכסים אלה מניבים לאישה הכנסה חודשית (כגון שכר דירה), אזי סכומים אלה יילקחו בחשבון בעת קביעת גובה מזונותיה (יש לכך חשיבות בעיקר אם התיק מתנהל בית הדין הרבני, בבית המשפט יתכן והתעלמו מרווחים אלה).
אם כן, שימו לב! יש יתרון לאישה לנהל את הדיון במזונותיה בבית משפט לענייני משפחה ולא בבית דין רבני, מאחר ושם הקריטריונים לזכאות גמישים יותר, והסכומים הנפסקים, בדרך כלל, גבוהים יותר. מיוחד יש לכך חשיבות אם יש לאישה רכוש מניב רווחים ו/או הכנסה גבוהה.

האם הבעל זכאי ליהנות מהכנסות האישה? כן, הבעל גם הוא בעל זכות להכנסות האישה מעבודתה ("מעשה ידיה") ובתמורה, הוא חייב לפרנס אותה כל עוד הם נשואים. ניתן לקזז בין המזונות המגיעים לאישה, לבין זכות הבעל להכנסות מעבודת האישה, אך מדובר רק במקרים בהם האישה משתכרת סכומים העולים על הסכומים הנחוצים לה לפרנסתה.
האם האישה חייבת לעבוד? בעל אינו יכול לדרוש מאשתו לעבוד (בכדי לפטור עצמו ממזונות אישה). על פי הדת היהודית, אין השפעה ליכולת האישה לעבוד, וסירובה לעבוד לרוב לא יפגע בזכויותיה למזונות אישה.

אשה מורדת:
דוגמאות למצבים בהם האישה תיחשב מורדת -
אישה שבגדה בבעלה - אינה זכאית למזונותיה (אך מספיק לה שתוכיח סיבה "קלה כנוצה" כדי להצדיק את מזונותיה). חובת הבעל להוכיח באמצעות ראיות כבדות משקל לעניין בגידת האישה (לא מספיקה עדות חוקר פרטי), יתכנו מקרים שאף אם האישה מודה בבגידה אין זה מספיק, מאחר ולעיתים אישה תטען לבגידה כדי לקבל גט.

אישה המסרבת לקיים יחסי אישות עם בעלה – לרוב אישה כזו תאבד את מזונותיה, אך לעיתים במידה ויש לאישה סיבה מוצדקת לסירובה, אזי יפסקו לה מזונות בכל זאת (בבית המשפט יש יותר סיכוי לכך, בבית הדין חוקרים יותר לעומק את סיבת הסירוב ובד"כ תאבד מזונותיה).

אישה שעזבה את הבית ללא סיבה מוצדקת – אם הבעל עזב את הבית, האישה זכאית למזונות. אם האישה עזבה את הבית, ללא סיבה מוצדקת, האישה אינה זכאית למזונות. אך אם יש לאישה סיבה מוצדקת לעזיבת הבית, כגון: אלימות הבעל, יחס משפיל ומבזה מצדו, אזי האישה עדיין זכאית למזונות. האישה צריכה להוכיח ולהצדיק את עזיבתה את הבית. (בבית המשפט לענייני משפחה - מידת ההוכחה הנדרשת קלה ביותר, בבית הדין הרבני ידרשו הוכחות כבדות יותר).

אישה הגורמת לבעלה במכוון לעבור על כללי הדת - במידה והבעל התריע והזהיר את האישה, אך היא המשיכה להכשילו בעניין דת, אזי יתכן שלא תהא זכאית למזונות אישה, אך זאת רק בתנאי שהבעל הוכיח שהאישה עשתה זאת במכוון ושהבעל עצמו אינו רגיל לעבור עבירות דת שכאלו, בלי שום קשר אליה.
                                                                                                     לחצו כאן ליצירת קשר
לסיכום: בנושא מזונות אישה, יש חשיבות רבה עבור שני הצדדים להקדים את בן/ת הזוג בפניה לערכאות (בית משפט / בית הדין), בד"כ בעניין זה רצוי לאישה לפנות לבית המשפט ורצוי לגבר לכרוך בתביעתו בבית הדין את מזונות האישה, כמובן שהתשובה אינה חד משמעית וצריך להתייעץ עם עו"ד בכל מקרה לגופו. כמו כן, חשוב לדעת כי אין חובה להגיש את כל הנושאים שבתביעה באותה ערכאה, ניתן לפצל ולהגיש חלק בבית הדין וחלק בבית המשפט, לפי פרטי המקרה והיתרונות בכל נושא עבור מי מבני הזוג.

עו"ד אנגלמן שירלי תשמח להדריך אתכם, לפי המקרה שלכם, בדיוק איזו תביעה להגיש, באיזו ערכאה ומתי.
 
לשרותכם תמיד
צוות משרד         עו"ד אנגלמן שירלי
 |  ראשי |  אודות  |  גישור-הסכם גירושין  |  הסכם ממון  |  ייעוץ משפטי  |  מרכז גישור  |  צור קשר  |  סדנאות וקבוצות תמיכה למתגרשים  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
אנגלמן שירלי-משפחה וגירושין- www.get-net.co.il © כל הזכויות שמורות
אנלגמן שירלי , עורכת דין טלפון רב קווי 052-4696215 / 077-2010298
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל